Uprawa bakłażana w szklarni
Bakłażan należy do rodziny psiankowatych, podobnie jak papryka i pomidory. Roślina ta również preferuje stanowiska ciepłolubne dlatego najlepiej rośnie pod osłonami, Owoce bakłażana są mają charakterystyczny wygląd o fioletowo-czarnej skórce i podłużnym walcowatym kształcie. Warzywo to znane jest również pod inną nazwą oberżyna. Posiada on wiele składników odżywczych soli mineralnych, potasu, wapnia, żelazo oraz fosfor. Aby cieszyć się dużymi zbiorami należy systematycznie pielęgnować hodowlę.
Ze względu na klimat w Polsce bakłażan jest uprawiany najczęściej w tunelach foliowych i szklarniach. Osłony tworzą korzystny mikroklimat, w którym kumuluje się ciepło i chroni uprawę przed przymrozkami,
- Wymagania glebowe
Bakłażany najlepiej rosną na glebach żyznych bogatych w próchnicę oraz składniki odżywcze. Odpowiednie pH podłoża to w przedziale 6,3 do 6.9. Należy pamiętać aby nie prowadzić hodowli w miejscach gdzie uprzednio rosły psiankowate ani w ich towarzystwie.
- Wymagania świetlne
Bakłażany preferują stanowiska nasłonecznione, wystawione na dużą ekspozycję słoneczną. Nie będą się odpowiednio rozwijały w miejscach zacienionych i osłoniętych.
- Wymagania nawozowe
W przypadku niedostatecznej ilości składników odżywczych i minerałów należy stosować odpowiednie mieszanki nawozowe. Najbardziej odpowiednia jest mieszanka w odpowiednich proporcjach zawierająca azot, fosfor, potas, magnez oraz wapnia. Zaleca się następujące proporcje: 250 N mg/dm3, 200 P mg/dm3, 400 K mg/dm3, 150 Mg mg/dm3, 1500-2000 Ca mg/dm3.
- Wymagania pielęgnacyjne
Bakłażana można wysiewać już w styczniu aż do końca marca. Cała produkcja trwa około 10 tygodni. Na docelowe stanowisko w namiocie wysadza się wtedy gdy roślina ma około 5-8 liści. Zalecany rozstaw pojedynczych krzewów wynosi od 30 do 80 cm.
Ze względu na dużą wagę owoców ważne jest również podwiązywanie pędów do sznurka aby zapobiec łamaniu się gałązek.
Zbiory bakłażana odbywają się gdy roślina jest w pełni dojrzała, posiada ciemną fioletowo czarną skórkę i 3 centymetrową szypułkę.