Systemy grzewcze w szklarniach i tunelach foliowych
Kontrola temperatury w tunelach foliowych chroni uprawiane rośliny przed niską temperaturą oraz wydłuża czas wegetacji roślin w uprawach pod osłonami. Ogrzewając pomieszczenia szklarniowe zapewniamy stałą i niezmienną temperaturę, tworząc idealne warunki do wzrostu, rozwoju i dojrzewania. Wybierając ogrzewanie, warto rozpatrzeć opcje dostępne na rynku. Szeroki wybór technologii grzewczej i urządzeń umożliwia dopasowanie jej do wymogów plantatora. Dostępne rozwiązania i sprzęty spełniają najwyższe wymagania stawiane tego typu urządzeniom i wykazują wysoką odporność podczas eksploatacji.
Tunele i szklarnie bez ogrzewania umożliwiają rozpoczęcie uprawy od początku marca. W przypadku zainwestowania w instalacje grzewczą plony można zbierać niemalże przez cały rok.
W zależności od materiału grzewczego, który mamy możliwość wykorzystanie wyróżnia się wiele rodzajów instalacji grzewczych:
- Ogrzewanie gazem
Idealne do ochrony roślin przed nagłymi mrozami i ratowania ich przed przymrozkami. Choć zastosowanie tego rodzaju ogrzewania, tak jak w przypadku ogrzewania prądem, bywa kosztowne, jest to pewne rozwiązanie stale dostarczające energię cieplną do upraw po osłonami.
Nagrzewnice gazowe oferowane przez firmę Holland Heater są jednymi z najbardziej popularnych urządzeń grzewczych stosowanych w nagrzewnictwie
- Ogrzewanie wodne
Woda podgrzewana przez kocioł przechodzi przez grzejniki i rury, oddając ciepło do powietrza. Energia cieplna musi być ciągle uzupełniania poprzez zasilanie kotła paliwem, olejem lub prądem. Ten sposób ogrzewania przez wielu farmerów zostaje zautomatyzowany – czujniki temperatury podłączone do monitoringu dostosowują wysokość temperatury.
Urządzenia grzewcze takie jak nagrzewnice również mogą być zasilane woda podgrzewaną w kotłowni. Firma Holland Heater posiada w swojej ofercie nagrzewnice wodne, zapewniające równomierny rozkład temperatury i brak emisji dwutlenku węgla ograniczając w ten sposób koszty ogrzewania.
- Ogrzewanie powietrzem
Cyrkulacja ciepłego powietrza wewnątrz tunelu foliowego oraz szybkie zwiększenie temperatury w uprawie pod osłoną to jedna z zalet. Niestety wadą tego sposobu jest szybkie wyziębianie roślin w chwili wyłączenia pieca nadmuchowego.
- Ogrzewanie prądem
Rozwiązanie to wymaga nakładu znacznych kosztów, w którym używamy grzejników konwektorowych lub olejowych. Ich eksploatacja, choć droga, w procesie długofalowych upraw pod osłoną zapewnia stabilne temperatury i odpowiednie warunki.
- Ogrzewanie piecem
Często wybierana metoda grzewcza, która po zautomatyzowaniu idealnie sprawdza się przy regulacji temperatury w tunelu. Wybór pieca determinuje opał, który będzie stosowany w celu pozyskania energii.
Prócz wymienionych rodzajów ogrzewania możemy dodać jeszcze wiele innych, które w zależności od preferencji, upraw, technologii zastosowanej w tunelu foliowym są mniej lub bardziej optymalne. Często stosuje się kilka sposobów grzewczych, połączonych ze sobą za pomocą systemów wspierających uprawę pod osłonami.