Uprawa papryki w szklarni lub w tunelu foliowym
Papryka jest rośliną uprawianą w Polsce na szeroką skalę. Warzywo to jest jednym z najcenniejszych pod względem zawartości składników odżywczych. Są bogatym źródłem cukrów, wapnia potasu oraz witamin A, E i C, a także bata-karotenu. Wyróżnia się wiele odmian papryki o różnej barwie. Ze względu na wysokie wymagania klimatyczne największe plony można uzyskać w uprawie pod osłonami.
Papryka jest rośliną jednoroczną. Uprawiana jest jedynie z rozsady ze względu na duże wymagania cieplne i długi okres wegetacji.
- Wymagania glebowe
Papryka preferuje gleby żyzne, próchniczne o dużej zawartości składników pokarmowych i obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Na glebach lekkich piaszczystych rośliny będą słabe, a plony mało dorodne.
- Wymagania słoneczne
Papryka preferuje stanowiska nasłonecznione. najlepiej rośnie na pełnym słońcu. Intensywność światła powinna utrzymywać się na poziomie 3-4 tyś. luksów. Nie znosi stanowisk zacienionych, roślina nie będzie w stanie prawidłowo się rozwijać. Liście będą małe i słabo wybarwione, a owoce drobne i niedojrzałe.
- Wymagania cieplne
Optymalna temperatura wzrostu w ciągu dnia do rozwoju rośliny wynosi 22°C - 27°C. W nocy temperatura może być nieco niższa około 16°C - 18°C. Ważne jest aby kiełkującym nasionom zapewnić optymalną temperaturę. Podczas przygotowania rozsady potrzebna jest temperatura w wysokości 25°C.
- Sadzenie i prowadzenie roślin
Paprykę sadzi się w otwory w ściółce na taką samą głębokość jaką rosła w doniczce. Po posadzeniu roślinę nie należy podlewać przez około dni po to by zmusić roślinę do rozrastania korzeni i wnikania wgłąb podłoża w poszukiwaniu wody. Dzięki temu zabiegowi roślina ma większą odporność na stresy i jest w stanie dostarczyć większą ilość wody dużej masie liści, które będą się rozwijać w przyszłości.
- Zabiegi pielęgnacyjne
Papryka ma kruche pędy i dość dużą masę zieloną dlatego ważne jest podwiązywanie roślin, Jedną z metod jest wiązanie pędu głównego, a następnie każdego z przewodników do sznurów pionowo przywiązanych do drutów rozciągniętych nad rzędami. Nawożenie papryki wpływa na jakoś i ilość plonów. W celu szybkiego wzbogacenia podłoża można zastosować obornik, kompost lub torf. W obiektach szklarniowych nawozy zielone nie do końca się sprawdzają ponieważ przy uprawach długoterminowych okres między kolejnymi cyklami uprawowymi jest zbyt krótki.
W zależności od terminu uprawy i odmiany zbiór owoców papryki przeprowadza się w różnych fazach dojrzałości, co 7-12 dni. W przypadku uprawy w szklarni można uzyskać dużo wyższe plony w wysokości około 20-25 kg/m2. Papryka przeznaczona jest do sprzedaży na rynku krajowym i zagranicznym. Największym zagłębiem papryki jest region radomski ze względu na korzystne warunki cieplne.