Uprawa pod osłonami - rodzaje szklarni
Uprawa pod osłonami - rodzaje szklarni
Współczesne konstrukcje szklarni posiadają optymalną konstrukcją wytrzymałą na warunki atmosferyczne i zniszczenia mechaniczne. Podział wnoszonych konstrukcji w zależności od szerokości nawy budynku jest zależna od wielkości elementów konstrukcyjnych ze stali oraz od możliwości pokrycia szybami, które są montowane bez przycinania w całości.
Na podstawie bazowych wymiarów elementów konstrukcyjnych oraz kąta pochylenia dachu oblicza się moduły szerokości dachu, które są wielokrotnością długości użytych płyt szklanych.
Podstawowymi wymiarami szklarni, które należy uwzględnić podczas stawiania konstrukcji to:
- b - szerokość efektywna, odległość przeznaczona do rozmieszczenia rzędów, od niej zależy ilość ciągów uprawowych
- e - moduł wymiarowy, odległość między słupami konstrukcyjnymi
- hs - wysokość ściany pionowej, odległość między podstawą konstrukcji a połacią dachu szklarni
- H - wysokość kalenicy, odległość między podstawą szklarni,
W przypadku dostępności modułu szklanego o długości 174 cm można uzyskać następujące szerokości nominalne szklarni:
- 6 m (2 długości szyby na każdą połać dachu),
- 9 m (3 długości szyby na każdą połać dachu),
- 12 m (4 długości szyby na każdą połać dachu),
- 15 m (5 długości szyby na każdą połać dachu).
Ze względu na rodzaj naw w budowli szklarni wyróżnia się szklarnie:
- wielonawowe
- jednonawowe
Najczęściej spotykaną konstrukcją są szklarnie wielonawowe. Współczesne obiekty szklarniowe tego typu, wykonywane są z przemysłowych prefabrykatów, które umożliwiają oszczędność w zużyciu materiałów oraz redukcja kosztów jednostkowych. Typowa szklarnia blokowa do uprawy roślin w gruncie ma szerokość nawy 6 lub 9 metrów. Takie konstrukcje są nazywane wąskonawowymi ze względu na niewielką szerokość modułów (naw). Zaletami takiej konstrukcji jest brak łączników i korytarzy komunikacyjnych. Wadą są jednak niewielkie odległości między elementami konstrukcyjnymi, utrudniające zmechanizowanie wielu podstawowych prac agrotechnicznych. Podczas zim obfitujących w duże opady śniegu istnieje ryzyko wgniatania szyb. Zaleganie śniegu może powodować również blokowanie dostępu światłą oraz utrudnianie wietrzenia.
Drugi rodzaj konstrukcji to szklarnie jednonawowe o znacznej szerokości do 20 metrów i długości 100 metrów. Inwestycja w tego typu konstrukcję są dużo wyższe niż w przypadku szklarni wielonawowych. Jednak inwestycja potrafi się dużo szybciej zwrócić ze względu na lepsze warunki uprawy ze względu na lepszy dostęp światła i efektywniejsza wentylacja.
Elementy konstrukcyjne szklarni takie jak wiązary i płatwie są najczęściej wykonane ze stali ocynkowanej. Pozostałe elementy tj. szczebliny i wietrzniki tworzone są najczęściej z profili aluminiowych, w których szkło osadza się na uszczelkach z tworzywa sztucznego.
W krajach, w których uprawa pod osłonami jest szeroko rozwinięta takich jak Holandia i Niemcy stosuje się również inne typy konstrukcji. Wykorzystuje się konstrukcje ramiennicowe o różnej szerokości 7, 9, 11, 15 metrów. Pokrycie dachowe często nie jest szklane a z płyt z tworzywa sztucznego. Takie rozwiązania umożliwiają lepsze wykorzystanie strefy dachowej co wiąże się z efektywniejszą uprawa.